Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Po połączeniu „Eth1” i „Eth2” w jeden łańcuch nie trzeba już rozróżniać dwóch sieci Ethereum — jest tylko jedna sieć Ethereum. W rezultacie pełny węzeł Ethereum wymaga teraz zarówno klienta wykonania, jak i klienta konsensusu. Ci dwaj klienci współpracują ze sobą za pomocą nowego interfejsu API mechanizmu.

Co się stanie z górnikami Ethereum po uruchomieniu ETH 2.0?

Z tego powodu jest prawdopodobne, że zaraz po Merge, kurs będzie wykazywał dużą zmienność. Aktualizacja reprezentuje serię modernizacji, mających nastąpić w sieci. Założyciel Ethereum Vitalik Buterin podkreśla, że jej sukces będzie miał znaczące implikacje dla blockchainów PoW, takich jak Bitcoin.

  1. Prowadzenie węzła, który nie wytwarza bloków, jest możliwe dla każdego, niezależnie od mechanizmu konsensusu (proof-of-work lub proof-of-stake).
  2. The Merge wprowadzi również zmiany w tempie, w jakim ether jest emitowany i jak jest dystrybuowany.
  3. Ethereum, podobnie jak Bitcoin, wykorzystuje obecnie energochłonny proces zwany „wydobyciem” do wydobywania i dystrybucji nowej kryptowaluty.
  4. Carter uważa, że po włączeniu PoS górnicy zyskają dwa proste wybory.

Nadchodzi The Merge czyli ważna aktualizacja ethereum, jak ona wpłynie na cenę kryptowaluty

ETH jest platformą dla wielu innych kryptowalut, pozwala także na realizowanie zdecentralizowanych smart kontraktów. Opłaty transakcyjne ETH nie będą już trafiać do górników, ale zamiast tego zostaną zamienione w cyfrowy „popiół”, wysyłany na adres, do którego nikt nie ma dostępu. Górnicy otrzymują zatem jako nagrodę tylko nowo wybity ETH.

Czy użytkownicy Ethereum lub posiadacze ETH będą musieli podjąć jakieś działania po połączeniu?

Po zmianie rola ta przypadnie walidatorom i właścicielom węzłów, którzy nie będą korzystali z energochłonnego sprzętu by zatwierdzać transakcje. Wyeliminowanie górników sprawi, że zużycie energii przez sieć spadnie o nawet 99,5%. Jeszcze dziś Ethereum zużywa ilość prądu porównywalną z Nową Zelandią, Fidelity Digital Assets w celu zapewnienia opieki nad Funduszem Rentowności Instrumentów Pochodnych Bitcoin za kilka dni jednak ilość zużywanej energii porównywalna będzie z tysiącem gospodarstw domowych. W 2021 roku sieć ethereum przetworzyła transakcje o łącznej wartości 11,6 bln dolarów, co oznaczało ponad 1 bilion dol. Więcej od wartości transakcji przetworzonych przez Visę oraz o prawie 250 proc.

Co to jest The Merge? Przejście Ethereum na Proof-of-Stake

Ethereum ma wiele konkurencyjnych blockchainów, takich jak Solana i Cardano, które przyjęły już mechanizm PoS i dążą do przyciągnięcia nowych użytkowników, z których wielu wyemigrowało z Ethereum. The Merge ustawi Ethereum w bezpośredniej konkurencji z tymi właśnie sieciami, jednocześnie pozwalając na zbudowanie solidnego ekosystemu. Ethereum ma szansę Amerykańskie tworzenie miejsc pracy przekracza oczekiwania na pozostanie wiodącą siecią inteligentnych kontraktów” – twierdzi Kim. PoW to mechanizm konsensusu stosowany obecnie w Ethereum do zatwierdzania transakcji i zabezpieczania sieci. W PoW górnicy użyczają mocy swoich komputerów do rozwiązywania złożonych algorytmów i walidacji bloków. Bloki przechowują określoną liczbę transakcji w sieci blockchain.

Jestem przekonany, że blockchain zmieni świat na dobre i to już niedługo. Staram się dbać o to, aby najważniejsze informacje ze świata kryptowalut docierały do Was w szybki i rzetelny sposób. Dostarczam Wam zarówno newsy, jak również dłuższe artykuły. Interesuję się modelarstwem oraz językiem i kulturą Japonii.

Chociaż dowód pracy jest skuteczny, uważa się, że jest bardzo energochłonny, a wydobycie skutkuje dużą emisją dwutlenku węgla. Szacuje się, że sieć Ethereum zużywa ~75 terawatogodzin rocznie (TWh/rok), czyli mniej więcej tyle samo, co roczne zużycie energii w Austrii. Główną innowacją wprowadzoną przez Ethereum było zaprojektowanie platformy, która umożliwiła wykonywanie smart kontraktów przy użyciu blockchaina. Co dodatkowo zwiększyło istniejące korzyści płynące z technologii smart kontraktów. Jej ostanimi dużymi etapami są rozpoczęta w ubiegłym tygodniu aktualizacja o nazwie "Bellatrix", przygotowująca sieć do ostatniego kroku jakim jest operacja "Paryż".

Przy obu opcjach nie istnieje jednak możliwość odzyskania środków aż do momentu kiedy finalnie proces wdrożenia The Merge dobiegnie końca. Ethereum 2.0, znane również jako Eth2, ETH 2.0 lub “Serenity”, to aktualizacja blockchaina Ethereum. Jej celem jest zwiększenie prędkości, wydajności i skalowalności sieci Ethereum, tak aby nie przeciążała się i mogła przetwarzać więcej transakcji jednocześnie. Jeśli interesujesz się światem kryptowalut, to z całą pewnością słyszałeś o The Merge.

Zarównodla sieci, jak i potencjalnie dla ceny eteru” – ocenia Klufczyński. Po pomyślnym zakończeniu fuzji działający już Beacon Chain stanie się odpowiedzialny za proces weryfikacji nowych transakcji. Dokowaniu główna sieć będzie pozwalała na włączenie inteligentnych kontraktów do nowego systemu POS. Co ważne, połączenie starych łańcuchów z nowymi zagwarantuje, że użytkownicy będą mieli pełny podgląd historii transakcji.

– Prawdopodobieństwo długotrwałego podziału łańcucha Ethereum po The Merge pozostaje niewielkie – powiedział Alex Thorn, szef badań w Galaxy Digital. Ponadto zarówno Tether, jak i USDC – największe stablecoiny – popierają The Merge, zmniejszając prawdopodobieństwo szerszej adopcji równoległego łańcucha PoW. Oczywiście nic w przypadku tej aktualizacji, która została opóźniona kilka razy, nie jest pewne. Deweloperzy Jako Wskaźnik Spread Pracy mieli w czerwcu doprowadzić do The Merge jednak przesunęli swoje plany, denerwując tym inwestorów, którzy zaczęli obawiać się, że aktualizacja może nigdy nie zobaczyć światła dziennego. Jeśli twórcy Ethereum odniosą sukces, co jest w dużej mierze prognozowane, może to być zmiana zasad gry dla blockchaina, czyniąc go tańszym i łatwym do przyjęcia w sektorze fintech i innych aplikacji kryptowalutowych.

Gdy użytkownicy wykonują transakcje w sieci głównej Ethereum, muszą zapłacić w ETH za pokrycie kosztów gazu, w tym napiwku dla walidatora. Pozostałe węzły w sieci (czyli większość) nie muszą angażować żadnych zasobów ekonomicznych poza komputerem klasy konsumenckiej z 1–2 TB dostępnej pamięci masowej i połączeniem internetowym. Jeśli blok jest ważny, węzeł nadal propaguje go przez sieć. Jeśli blok jest nieważny z jakiegokolwiek powodu, oprogramowanie węzła odrzuci go jako nieważny i zatrzyma jego propagację.

„Należy pamiętać o ryzyku wystąpienia istotnegobłędu technicznego w czasie przejścia na PoS (proof-of-stake), który projektmógłby okupić spadkiem popularności i spektakularnym fiaskiem. Ostatni,trzynasty testowy “hard fork” (rozwidlenie sieci po aktualizacji protokołu,red.) zakończył się sukcesem, deweloperzy poinformowali o braku jakichkolwiekbłędów” – informuje Szmyd. Powyższy artykuł jest wyłącznie subiektywną próbą oceny szans i perspektyw ruchu cenowego Ethereum w bezpośrednio przed i bezpośrednio po 'The Merge’. Ethereum wciąż posiada olbrzymi długoterminowy potencjał wzrostowy, któremu dotychczas wyraźnie sprzyja efekt sieciowy. To bardzo istotne, że projekt przyciąga uwagę programistów i użytkowników choć wciąż daleko mu do doskonałości.