Na drugim miejscu z dużą stratą uplasował się Donald Tusk z wynikiem 16,6 proc. Tuż za nim znalazł się Szymon Hołownia, którego wybrało 9,8 proc. Uczestników sondażu.

Sondaże w wyborach do sejmików wojewódzkich

— Są mniej przywiązani, niż by się mogło intuicyjnie wydawać. Co nie znaczy, że w ogóle nie są. Według nowego zarządzenia, które podpisał Rafał Trzaskowski z warszawskich urzędów mają zniknąć symbole religijne.

Kraków. Lewica zerwie koalicję z KO? „Prezydent Miszalski się uparł”

Zdobywał władzę wspólnie z PO, a w ostatnich latach zbliżył się do PiS i bardzo ciepło wypowiadał o Małgorzacie Wassermann mając polityków Platformy we władzach miasta. Jak pisze dziennik, może to być dla niego dobra wiadomość. Wynik jest wyższy od tego, jaki uzyskała jego formacja, która w badaniach notuje ledwie 1 proc. Lotnisko Chopina w kwietniu odprawiło 1,59 miliona pasażerów. To o 8,6 procent więcej niż w rekordowym do tej pory kwietniu 2019 roku.

Sondaż: Trzaskowski, Morawiecki i Hołownia mają podobne szanse na fotel prezydenta

Włodzimierza Czarzastego jako prezydenta chciałoby 3,4 proc. Dopiero poza podium z wynikiem 5,9 proc. Znalazła się Beata Szydło. Mariusza Błaszczaka jako głowę państwa widziałoby 4,7 proc. Najniższe poparcie wśród wymienionych zyskał Zbigniew Ziobro – 2,7 proc.

Zamach na Roberta Fico. Były szef BOR apeluje do polityków: Ryzyko jest bardzo wysokie

Głównym problemem w kontekście następnej kadencji Kaczyńskiego jako prezesa PiS będzie jego zdrowie. Prezes może opowiadać podobne rzeczy, nawet siedząc na wózku, ale musi być w stanie intelektualnie uaktualniać tę narrację. Tak długo, jak będzie w stanie, może kierować partią. Głowa państwa już 16 maja będzie obchodziła swoje 52. Z tej okazji życzymy prezydentowi wszystkiego najlepszego, a naszym Czytelnikom polecamy naszą galerię, gdzie można zobaczyć, jak zmieniał się Andrzej Duda. Sondaż prezydencki IPSOS został wykonany w dniach 9-10 kwietnia 2024 na reprezentatywnej próbie 1000 osób, metodą CATI.

  1. Głosowanie na Kuliga jest głosem za kontynuacją, na Gibałę — za zmianą.
  2. Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku.
  3. I dodaje, że zapewne po wakacjach dowiemy się, kto będzie ostatecznym kandydatem z Prawa i Sprawiedliwości.
  4. Jak podkreśliła w rozmowie w WP, najpewniej po wakacjach dowiemy się, kto z partii Jarosława Kaczyńskiego będzie startował w wyścigu o fotel prezydenta.

Kto prezydentem za Andrzeja Dudę? Wyniki najnowszego sondażu dają dużo do myślenia

– ale w polskiej polityce to wcale nie jest mało. Utrata władzy w jednym sejmiku nie oznacza natomiast, że PiS się zaraz rozleci. W latach 2014—18 PiS miał przecież władzę tylko w jednym sejmiku, podkarpackim, więc dziś, gdy ma większość w czterech, nie znajduje się wcale aż w tak złej sytuacji.

Wskazało na niego aż 33 proc. To trzy razy więcej niż jego poprzedniczka - Beata Szydło, która zdobyła 12 proc. Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydent, Andrzej Duda, nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję.

W stosunku do Szymona Hołowni, tak jak dotychczas, zaufanie pozostaje nastawieniem przeważającym, nie ufa mu 34 proc. Respondentów (o 7 pkt proc. mniej niż głosów zaufania). Notowania szefa Polski 2050 od ubiegłego miesiąca nie zmieniły się znacząco. Z kolei w przypadku wyborców Trzaskowskiego faworytem pozostaje prezydent Warszawy, który otrzymał 51,6 proc.

Ostatecznie, Andrzej Duda wygrał z kandydatem Platformy Obywatelskiej zarówno w pierwszej jak i w drugiej turze, co oznaczało, że zmieni się gospodarz Pałacu Prezydenckiego. Po pięciu latach kadencji, Andrzej Duda zdecydował się ubiegać ponownie o swój urząd. Tym razem, jego najważniejszym rywalem był Rafał Trzaskowski, który w kampanijnym wyścigu zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Andrzej Duda został wybrany na prezydenta ponownie, a z kandydatem Koalicji Obywatelskiej wygrał o nieco ponad 400 tysięcy głosów. Kadencja obecnego prezydenta kończy się w 2025 roku, a Andrzej Duda nie będzie mógł ubiegać się o tę funkcję po raz trzeci. 7 kwietnia mieszkańcy Krakowa wybierają prezydenta.

— Po tym, jak Morawiecki był premierem, trwanie w PiS pod przewodnictwem Czarnka, mogłoby być dla niego trudne do zniesienia. Nie mam pojęcia, jak zachowałby się Czarnek. Na pewno przed rozłamami PiS chroni obecny system finansowania partii – notabene wymyślony właśnie przez Dorna – który wymusza spójność. Rozłamowcy nie dostają ani grosza z przyznanej partii dotacji i ciężko im konkurować z partiami, które je mają. Robiono już podobne manewry, choćby z Ludwikiem Dornem, który najpierw był nazywany "trzecim bliźniakiem", a potem został ogłoszony zdrajcą. Bo proszę zwrócić uwagę, że usunięcie się Morawieckiego rozwiązuje PiS wiele problemów.

Pierwsze sondażowe wyniki exit poll dla części miast zostaną przedstawione jeszcze w niedzielę wieczorem. W zależności od odpowiedzi ankietowani otrzymali inny zestaw potencjalnych kandydatów. Do wyboru było siedem propozycji. I FOMCozpoczyna dwudniową sesję – czego się spodziewać turę wygrałby dziś Trzaskowski, uzyskując 29,6 proc. Nie sądzę, by Dorocie Gawryluk miało szczególnie pomóc ewentualne poparcie Dudy. On jest ciągle jakoś popularny, ale poziom zaufania do prezydenta ostatnio spada, a w 2025 r.

Ze sformułowaniem "wojna w Ukrainie pokazała, że obóz rządzący zawsze prowadził dobrą politykę zagraniczną i miał rację w ocenie Rosji, a opozycja i UE się myliły" zgadza się 45 proc. Nie zgadza się 34 proc., a 21 proc. Mówi, że "trudno powiedzieć". W badaniu zadano także pytania o to, co Rozpocznij handel i inwestowanie aby uzyskać zysk wojna w Ukrainie oznacza dla polskiej polityki wewnętrznej. Zapytano, czy po wybuchu wojny trzeba jeszcze mocniej bronić demokracji, praworządności i niezależnych sądów w Polsce, bo ich brak prowadzi do takiego systemu, jaki panuje w Rosji. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 75 proc.

Udzieliło odpowiedzi "raczej tak". Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 3 proc. Badanych, a 6 proc. Zdania nie miało 7 proc.

Już w niedzielę 21 kwietnia krakowianie ponownie pójdą do lokali wyborczych. W pierwszej turze żadnemu z kandydatów na prezydenta Krakowa nie udało się zdobyć wymaganej większości głosów. W drugiej turze zmierzą się Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała. Tuż za nim znalazł się kandydat PiS Łukasz Kmita, chociaż oficjalnie nie potwierdził jeszcze startu w wyborach. Trudno się także dziwić — poseł z Olkusza w badaniu zajmuje dopiero czwarte miejsce z wynikiem 13,6 proc. To poparcie mniejsze niż to, które w poprzednich sondażach uzyskała jego koleżanka z partii, startująca w poprzednich wyborach Małgorzata Wassermann.

Niepokoić może najniższy odsetek w grupie najmłodszych warszawiaków – tylko 62 proc. Z nich wybiera się na wybory 7 kwietnia. Relacja na żywo z wyborów samorządowych oraz pierwsze wyniki wyborów będą prezentowane również na RadioZET.pl.

Po pierwszej turze zostało dwóch. Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała staną teraz do walki o głosy wyborców w drugiej turze. Już w niedzielę 21 kwietnia będzie wiadomo, kto zostanie nowym prezydentem. Jak wskazuje Kodeks wyborczy, za wybranego na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w pierwszej turze wyborów uważa się tego kandydata, który w otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żadna z kandydujących osób nie uzyska takiego wyniku, dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu odbywa się II tura wyborów samorządowych.

Z badania wynika także, że według 53 proc. Respondentów uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać w Polsce tak długo, jak to konieczne. Badanych powinni być przyjęci czasowo Dolar nie obchodzi kto wygrywa wybory w Polsce, ale potem przemieszczeni do innych krajów. Ankietowanych uważa, że uchodźcy powinni być jak najszybciej przemieszczani z Polski do innych krajów UE.

Tylko niewielka część, bo 0,4 proc. Ankietowanych, nie była pewna, czy wzięłaby udział w wyborach. Na pewno PiS przeznaczy w najbliższych miesiącach spore środki na dokładne badania rozpoznawalności potencjalnych kandydatów, tego jak postrzegani są przez wyborców – w ten sposób wytypowano Dudę.

Na obecnego marszałka Sejmu głosowałoby 13,8 proc. Kolejne miejsce przypadłoby w udziale liderowi Konfederacji Krzysztofowi Bosakowi, który uzyskałby 9,3 proc. Ostatnie miejsce zajęłaby natomiast przedstawicielka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z wynikiem 4,4 proc. Ankietowanych stwierdziło z kolei, że nie wie, na kogo oddaliby swój głos w wyborach. O urząd prezydenta Krakowa w tegorocznych wyborach samorządowych ubiegało się siedmiu kandydatów.